एजेन्सी । विगतका चर्चित अभिनेत्री नलिनी जयवंतको आज जन्मदिन हो । नलिनी आफ्नो समयकी सुन्दर नायिका थिइन् । उनलाई मधुबालासँग तुलना गरिएको थियो । आफ्नो करियरमा नलिनीले निकै राम्रा फिल्म गरिन् । नलिनीको जन्म १८ फेब्रुअरी १९२६ मा मुम्बईमा भएको थियो । नलिनी जयवंत सम्बन्धमा काजोलकी हजुरआमा शोभना समर्थकी पहिलो काकी थिइन्। अर्थात् नुतन र तनुजाकी आमा हुन्, उनले बाल कलाकारका रूपमा फिल्म उद्योगमा डेब्यु गरेकी हुन् । त्यतिबेला नलिनी १४ वर्षकी थिइन् ।

नलिनी जयवंतले सन् १९४१ मा महबूब खानको फिल्म ‘बेहेन’ बाट फिल्मी करियरको सुरुवात गरेकी थिइन् । देव आनन्ददेखि दिलिप कुमारसम्म उनको नायक थिए र उनको काममा विश्वस्त थिए। सुन्दरता यस्तो थियो कि सबै लठ्ठ हुन्थे । मानिसहरूले नलिनीको मुस्कानलाई धेरै मन पराए तर अफसोसको कुरा छ कि उनले जीवनभर अनुहारमा झुटो हाँसो राखिन्।

नलिनी भन्थिन्, नदेखेका यस्ता दुख धेरै छन्, तर त्यसको मतलब दुख हुँदैन भन्ने होइन । नलिनी जयवंत सन् १९५० मा आएको फिल्म संग्रामबाट चर्चामा आएकी थिइन् । नलिनीको जीवनमा सुख थोरै र दुःख धेरै थियो । उनले दुई विवाह गरिन्, उनको पहिलो श्रीमान् वीरेन्द्र देसाई थिए र उनी निर्देशक थिए। नलिनीले अभिनेता प्रभु दयालसँग दोस्रो विवाह गरेकी हुन् ।

दुई विवाहपछि पनि नलिनी आमा बन्न सकिनन् । त्यो दुख उनलाई जीवनभरी रह्यो। चेम्बुरको युनियन पार्कमा उनको आलिशान बंगला थियो । जसमा दिनहुँजसो पार्टीहरु भइरहन्थ्यो तर विडम्बना अन्तिम घडीमा कोही थिएनन् । ८४ वर्षको उमेरमा, उनी आफ्नो अन्तिम समयमा पूर्ण रूपमा एक्लै थिइन्। उनको मृत्यु पनि रहस्यमय थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.