श्रीलंकालाई ऋणको जालमा फँसाएपछि, देशको आर्थिक संकट गम्भीर बन्दै गएपनि चीनले बेवास्ता गरेको छ
श्रीलंकाले दशकहरूमा सबैभन्दा खराब आर्थिक संकटको सामना गरिरहेको छ, अर्थशास्त्रीहरूले भनेका छन् कि यसको सार्वजनिक ऋण उच्च स्तरमा पुगेको छ।

मार्चको शुरुमा, अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोष (आईएमएफ) ले श्रीलंकाको अर्थतन्त्रमा तत्काल सुधारको लागि आह्वान गर्‍यो, यद्यपि श्रीलंकाको घट्दै गएको रिजर्भ र सरकारले आवश्यक आयातको बिल जुटाउन नसक्ने गरी गम्भीर विदेशी मुद्रा संकटमा परेको छ। खाद्यान्न, औषधि, दूध, खाना पकाउने ग्यास, इन्धनजस्ता अत्यावश्यक वस्तुको चरम अभाव हुँदा जनता पेट्रोल, डिजेल लिन लामो लाइनमा बस्न बाध्य छन् ।

देशको केन्द्रीय बैंकले यस महिनाको सुरुमा स्थानीय मुद्रालाई फ्रि फ्लोट गर्न अनुमति दिएको थियो, जसले गर्दा मूल्यमा तीव्र वृद्धि भएको थियो। लामो समयसम्म विद्युत् कटौती अहिले श्रीलंकाको दैनिकी बनिसकेको छ । २०१९ को इस्टरमा कोलम्बोमा भएको श्रृङ्खलाबद्ध बम विस्फोट, कोभिड-१९ महामारी र युक्रेनमा भएको युद्धले श्रीलंकाको आर्थिक कठिनाइलाई झन् झन् बढाएको छ, समस्याको वास्तविक जराहरू लामो समयदेखि यी प्रकोपहरूको पूर्वावस्थामा छन्। वास्तवमा, यी जराहरूले चिनियाँ ऋणको जाल श्रीलंकाको लागि एक अप्रिय वास्तविकता बन्नु अघि नै आकार लिएको छ ।

विश्व बैंकको अनुमान अनुसार, आधा मिलियन भन्दा बढी श्रीलंकालीहरू महामारीको प्रहार पछि गरिबीको रेखामुनि झरेका छन्। बैंकले यसलाई “पाँच वर्षको प्रगतिको बराबरको ठूलो धक्का” को रूपमा वर्णन गरेको छ। श्रीलंका सरकारले खाद्यान्नको बढ्दो मूल्य, मुद्राको अवमूल्यन र द्रुत रूपमा घट्दै गएको विदेशी मुद्रा भण्डारलाई ध्यानमा राख्दै सन् २०२१ मा आर्थिक संकटकाल घोषणा गरेको थियो।

श्रीलंकाको अर्थतन्त्र अत्यावश्यक वस्तुहरूको विस्तृत श्रृंखलाको आयातमा निर्भर छ। राष्ट्रपति गोटाबाया राजापाक्षेले विभिन्न अत्यावश्यक वस्तुको आपूर्तिलाई रासन दिएर संकट व्यवस्थापन गर्न सेना बोलाउन बाध्य भएको अवस्थासम्म पुग्यो । यस महिनाको सुरुमा, सरकारले माछा, जुत्ता र वाइन सहित 367 वटा गैर-आवश्यक वस्तुहरूको आयात सीमित गर्‍यो।

२०१९ मा राजापाक्षे राष्ट्रपति हुँदा विदेशी मुद्रा सञ्चिति ७.५ बिलियन डलरबाट झरेर जुलाई २०२१ मा करिब २.८ बिलियन डलर र नोभेम्बर २०२१ मा १.५८ बिलियन डलरमा झरेको, श्रीलंकाली रुपैयाँको मूल्य अवमूल्यन हुँदा जनताले प्रत्यक्ष प्रभाव महसुस गरे। ब्लुमबर्गको प्रतिवेदन अनुसार रुसले युक्रेनमा आक्रमण गरेपछि अवस्था झनै बिग्रिएको छ, पेट्रोलियमको मूल्य गत वर्षदेखि ८८ प्रतिशतले बढेको छ ।

यसले देश भर ठूला सरकार विरोधी प्रदर्शनहरू निम्त्यायो, यस महिनाको सुरुमा कोलम्बोको मुख्य गाले रोडमा हजारौं भेला भए र केही राष्ट्रपतिको कार्यालयमा प्रवेश गरे। प्रदर्शनकारीहरूले सरकारले अर्थतन्त्रलाई कुप्रथाले गर्दा अत्यावश्यक वस्तुको चरम अभाव र इन्धन अभावको मार जनतालाई भोग्न बाध्य पारेको आरोप लगाएका छन् । उनीहरुले राजापाक्षेको राजीनामा माग गरेका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.